Atrakcje

Kraina w Kratę

Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie budynków bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano chałupy mieszkalne, gospodarstwa, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica Słupska, Smołdzino, Wicko). Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę"

Dla aktywnych proponujemy szlaki rowerowe przez „Krainę w kratę”:

Szlak czerwony: Darłowo – Jarosławiec – Postomino – Starkowo – Rowy – Smołdzino – Kluki

Szlak niebieski: Darłowo – Rusinowo – Naćmierz – Korlino

Szlak żółty: Postomino – Stanowice – Gać

 

Swołowo

Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę". Znajdują się tu zachowane obiekty budownictwa szkieletowego z początków XIX wieku, typowego dla bogatych pomorskich zagród chłopskich. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzealnej Zagrody Albrechta w Swołowie, gdzie mogą Państwo poznać życie mieszkańców wsi sprzed 100 lat.

Jarosławiec

Jarosławiec położony jest w sosnowych lasach na Przylądku Jarosławieckim nieopodal jezior Kopań (pow. 789 ha) i Wicko pow. 1058 ha). Posiada wyjątkowo malownicze wybrzeże klifowe oraz plażę pokrytą częściowo wielkimi głazami. Jest typową miejscowością letniskową z wieloma domami wczasowymi i kwaterami prywatnymi. W Jarosławcu przez całe lato odbywają się różne imprezy sportowe i rozrywkowe na plaży i w centrum. Odbywa się tu również wiele imprez cyklicznych np. turnieje szachowe, ogólnopolski bieg po plaży czy Neptunalia. Czynna jest wypożyczalnia rowerów, można wybrać się na jazdę konną lub przejażdżkę bryczką, a w pobliskim Naćmierzu odbywają się loty widokowe. W Jarosławcu znajduje się też wypożyczalnia sprzętu sportowego i korty tenisowe.

Darłowo

Największe miasto powiatu słowieńskiego, położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.  Do wartych odwiedzenia zabytków należą: Latarnia morska z 1885 roku, XIV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich,  XIV-wieczny Kościół Mariacki,  XV- wieczny Kościół Św. Jerzego,  gotycki Kościół Św. Gertrudy, ratusz miejski z renesansowym portalem, XIV-wieczna Brama Wysoka,  Pomnik Rybaka na darłowskim rynku. Organizowane są także rejsy turystyczne:

W mieście odbywa się również wiele imprez kulturalnych, m.in.: Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych – czerwiec, Ogólnopolski Bieg Eryka – lipiec, Darłowski Festiwal Filmów Skandynawskich – lipiec/sierpień.